Przedsiębiorcy z początkiem 2022 roku zyskali nową platformę, dzięki której szybko i sprawnie wystawią fakturę elektroniczną. Krajowy System e-Faktur, który został ogłoszony jeszcze w zeszłym roku, ma na celu służyć do sprawnego obracania fakturami z kontrahentami. Co to oznacza w praktyce? Od 2023 całkowicie likwidowane są faktury papierowe i zastąpią je właśnie faktury online. Jak zapewnia Ministerstwo Finansów zyska na tym każdy przedsiębiorca. Cały proces fakturowania znacznie przyspieszy, a ogólnopolska platforma ujednolica ich system. Poniżej odpowiemy na najważniejsze pytania.

KseF – Krajowy System e-Faktur i jego korzyści. Sprawdź, czy na tym zyskasz

Platforma faktur elektronicznych funkcjonuje od początku 2022 roku. Na razie została udostępniona dla zainteresowanych dobrowolnie. Już za kilka miesięcy stanie się obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Jest to część wprowadzanej przez rząd e-administracji, czyli procesów, które znacząco przyspieszą otrzymanie najważniejszych dokumentów przez podatnika, np. rozliczenie rocznego PIT-u. Krajowy System e-Faktur oznacza koniec z papierowymi fakturami. Jedną z nowości jest skrócenie czasu oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku VAT, który teraz będzie wysłany na konto przedsiębiorcy maksymalnie do 40 dni. 

Test KseF, czy działa on poprawnie? Sprawdź to!

Na https://ksef-efaktura.pl/ znajdziesz instrukcję krok po kroku, jak zalogować się do systemu i wypełnić dane dotyczące faktury. Nie jest to skomplikowana procedura, jednak zajmuje ona przynajmniej kilkanaście minut. Na ten moment Krajowy System e-Faktur nie działa w 100% poprawnie i występują błędy techniczne. Do oficjalnego obowiązku zostało raptem kilka miesięcy, dlatego resort finansów musi jak najszybciej uporać się z istniejącymi problemami. Cały proces to zaledwie kilka kliknięć, np. wprowadzenie danych. Sprawdź działanie platformy już teraz. 

Comments are closed.