O perfekcyjnie gładkim ciele zwykle marzymy przed okresem letnim, kiedy przychodzi pora na zakładanie lżejszych ubrań. Idealnie gładkie nogi, pachy, czy okolice bikini można osiągnąć dzięki epilacji laserowej. Efekty są trwałe, ale nie pojawiają się od razu, a zalecenia przed i po zabiegu obejmują ochronę przeciwsłoneczną. Ile czasu potrzeba na epilację laserem, aby zdążyć przed wakacjami i jak pogodzić tę metodę z ekspozycją na słońce? Przybliżamy ten temat! 

 

Czy epilacji laserowej można się poddać wiosną lub latem? 

Świeża opalenizna jest jednym z podstawowych przeciwwskazań do przeprowadzenia epilacji laserowej. Co ważne, skórę poddaną działaniu lasera należy chronić przed promieniami ultrafioletowymi przez cały okres terapii, a także na kilka tygodni po jej zakończeniu. Jednak stosując się do zaleceń specjalistów, jak najbardziej można poddać się zabiegom niezależnie od pory roku. 

Epilacja laserowa jest więc zabiegiem całorocznym. Specjaliści dokładnie informują Pacjenta o sposobie przygotowania, a także pielęgnacji obszaru zabiegowego. W dalszej części wyjaśniamy, dlaczego przestrzeganie zasad jest tak ważne. 

 

Dlaczego opalanie jest przeciwwskazane przy depilacji laserowej?  

Przede wszystkim warto poznać zasadę działania lasera do depilacji. Otóż jego energia jest rodzajem wiązki świetlnej o odpowiedniej długości. Jej częstotliwość dobiera się w zależności m.in. od obszaru zabiegowego, koloru włosów i skóry. Pozwala to na wybiórcze oddziaływanie na mieszki włosowe i ogranicza ryzyko uszkodzenia skóry czy poparzeń. Ryzyko takie wzrasta jednak w przypadku opalania. 

Wiązka lasera dociera do mieszków włosowych ponieważ wykazuje powinowactwo do barwnika (melaniny), który się w nich znajduje. Światło jest pochłaniane przez pigment, dochodzi do wzrostu temperatury i nieodwracalnego zniszczenia struktur, z których wyrastają łodygi. Ten sam barwnik znajduje się w skórze, gdzie jest produkowany przez melanocyty w zwiększonej ilości po kontakcie ze słońcem. Jeśli więc mamy świeżą opaleniznę, energia lasera może zostać pochłonięta nie tylko przez melaninę w mieszku, ale także w okolicznych tkankach. To z kolei zwiększa ryzyko poparzeń, uszkodzenia skóry, przebarwień, a nawet blizn. 

Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Łodzi, epilacja laserowa nie może być wykonana także u osób, które niedługo przed planowanym zabiegiem korzystały ze solarium lub samoopalaczy. Sztucznie uzyskana opalenizna także zwiększa ryzyko powikłań i ogranicza efektywność zabiegu.  

 

Epilacja laserowa – po ilu zabiegach efekt jest zadowalający? 

Wiele osób ustala termin epilacji przed wakacjami. To dobry krok, ponieważ pełne rezultaty nie pojawiają się od razu. Ma to związek z faktem, iż energia lasera niszczy tylko włosy będące w fazie anagenu (czynnego wzrostu). Faza ta ma różną długość w zależności od partii ciała, dlatego to, po ilu zabiegach efekt będzie widoczny jest sprawą indywidualną. 

Zwykle konieczne jest przeprowadzenie od 4 do 8 lub więcej powtórzeń w odstępach kilkutygodniowych. Warto jednak zaznaczyć, że w wielu przypadkach większa część owłosienia zostaje zredukowana już po pierwszych zabiegach, a pojedyncze włoski wystarczy ogolić.  

 

Ile czasu po opalaniu można zacząć sesje epilacji laserowej? 

Aby poddać się epilacji laserowej, należy zrezygnować z opalania minimum 3 tygodnie przed zabiegiem. Pacjent otrzymuje dokładne instrukcje dotyczące przygotowań. 

Również po ostatnim zabiegu warto szczególnie chronić skórę, stosując preparaty z SPF 50. Skóra po sesji jest szczególnie delikatna. Niekiedy pojawia się niewielki obrzęk i zaczerwienienie. Jeśli więc wychodzisz na zewnątrz, aplikuj kosmetyki ochronne co 2–3 godziny. 

Pamiętaj, że również zimą na skórę oddziałują promienie słoneczne, dlatego jeśli zabieg obejmował nieosłonięte części ciała, np. twarz, także trzeba stosować odpowiednią protekcję. 

Jeśli interesuje Cię epilacja laserowa, możesz zapytać o szczegóły w Klinice Miracki w Łodzi, Katowicach, Krakowie lub Warszawie.  

 

 

Comments are closed.