Każda firma, w której działa magazyn z pewnością zetknęła się z systemem WMS. Te przedsiębiorstwa, które jeszcze nie miały takiej okazji, powinny to jak najszybciej zrobić. System WMS co to jest i dlaczego jest tak ważny w logistyce?

System WMS co to jest?

WMS jest programem informatycznym, który ma za zadanie zarządzać wszystkimi operacjami zachodzącymi w magazynie. Może to być system działający poprzez interfejs lub może być zainstalowany na przenośnym urządzeniu. Dzięki niemu firma może znacznie przyspieszyć wysyłkę towaru i na bieżąco śledzić ją w czasie rzeczywistym.

System WMS nadaje się dla wszystkich firm, w których znajduje się magazyn. Może być używany w firmie produkcyjnej, jak i handlowej. Zadaniem tego programu informatycznego jest usprawnienie pracy magazynu bez względu na jego funkcjonalność czy wielkość.

Zalety systemu WMS

System WMS może działać w postaci autonomicznej, jak i modułowej. Autonomiczny WMS jest oddzielnym programem, który można w każdej chwili zintegrować z innymi systemami używanymi w danym przedsiębiorstwie. System modułowy jest mniej rozbudowany i doskonale nadaje się do obsługi mniejszych magazynów. Dzięki WMS można zautomatyzować przepływ wszystkich towarów w magazynie.

Wykorzystując system w codziennej pracy, można znacznie zoptymalizować działanie magazynu. Wszystkie procesy odbywają się wówczas szybciej i sprawniej, a co za tym idzie, firma rozwija się lepiej i czerpie większe zyski. WMS może dodatkowo zarządzać kilkoma magazynami w jednym czasie.

Funkcjonalność systemu WMS

WMS obejmuje działania wszystkich procesów, jakie zachodzą w magazynie. Z jego pomocą można szybko i sprawnie przyjąć towar od dostawcy czy producenta. Dzięki systemowi można bezbłędnie skontrolować ilość i jakość towaru i zweryfikować go z informacjami na zamówieniu. Wszystkie dane są na bieżąco monitorowane, a więc nie ma obaw, że może pojawić się pomyłka.

System pozwala na szybkie zlokalizowanie towaru na magazynie. Pomaga także umieścić towar we właściwym miejscu. Odbywa się to poprzez analizę parametrów, które pomagają umieścić na przykład niebezpieczne przedmioty w jednym kącie. Dużym plusem systemu WMS jest również możliwość przeprowadzenia inwentaryzacji w bardzo szybki i prosty sposób. Zazwyczaj liczenie towarów i materiałów zajmuje wiele godzin lub dni, a z WMS jest to chwila, aby sprawdzić, czy są braki lub niezgodności. Z pewnością system WMS ułatwi i usprawni pracę każdego magazynu, a to z kolei wpłynie na lepsze zarządzanie procesami w firmie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie system wms co to jest.

Comments are closed.