Chyba nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko bowiem tak naprawdę zależne jest od tego, z jaką firmą ma się tak naprawdę do czynienia. Wsparciem jednak w tej kwestii może okazać się certyfikat ISO 45001. Międzynarodowa norma, która pomaga m.in. ograniczać wiele ryzyk na terenach różnych zakładów.

Rok 2018

W tym właśnie momencie stało się możliwe wprowadzenie tej normy. Chociaż warto by zaznaczyć, że prace nad ISO 45001 trwały tak naprawdę od 2013 roku. Przewodniczył im Komitet Techniczny PC 283. Chociaż należałoby tak naprawdę zaznaczyć, że w opracowaniu obowiązujących norm pracowało ponad 70 żywo zaangażowanych państw. Po raz pierwszy z tymi normami miało się do czynienia w latach 2015-2017. Jednak nie zyskały one aprobaty Międzynarodowego Komitetu Normalizacyjnego. Dopiero rok 2018 sprawił, że można było oficjalnie dopuścić do użytku ten certyfikat. Poniekąd dlatego mówi się również o ISO 45001:20018.

Jak zrealizować wymagania?

Poprzez wdrożenie ISO 45001, któremu przewodniczyć musi odpowiednia jednostka certyfikująca, np. DJB doradztwo. Podstawą jest określenie kontekstu oraz wymagań, jakie ma firma. W związku z tym, że norma ISO 45001 odnosi się tak naprawdę do wszystkich firm, koniecznością jest ich dopasowanie do wybranego przedsiębiorstwa, które np. zajmuje się codzienną produkcją kosmetyków lub produktów spożywczych. Firmy są inne, więc trzeba to uwzględnić, wyznaczając nowe standardy w prowadzeniu.

Czy da się określić ryzyko?

Wydawać by się mogło, że nie. Prawdą jest jednak to, że żyjemy w takich czasach, że prawie wszystko można określić. Również, jeżeli w grę wchodzą ryzykowne sytuacje, które mogą zajść na terenie zakładu pracy lub poza nim, jeżeli firma wykonuje pracę “na wyjeździe”. Wiele takich aspektów można zneutralizować. Pomocny w tym może być audyt ISO 45001, który będzie prowadzony nie tylko na etapie procesu certyfikującego. Również później trzeba być pewnym takich kontroli.

Mówiąc o ryzyku warto nadmienić, że w grę wchodzi również to, które związane jest m.in. z dostawami. Tak, aby być pewnym tego, że dostawcy będą w stanie na czas realizować wszystkie dostawy. Jeżeli nie – potrzebny będzie plan awaryjny. Wszystkie jednak te sytuacje przewidują normy ISO 45001, które są po to, aby każdy mógł być pewnym codziennego działania. Nie tylko jeśli chodzi o szeregowych pracowników. Ważne (jak nie najważniejsze!) są również osoby na kierowniczych stanowiskach. 

 

Comments are closed.