Miejsca intymne narażone są na szereg niekorzystnych czynników, które przyspieszają ich starzenie się i utratę pierwotnej sprawności. Ginekologia estetyczna to dziedzina medycyny, która zajmuje się przywracaniem estetycznego wyglądu i funkcjonalności kobiecych narządów płciowych. Dowiedz się więcej na temat najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej.

Czym jest ginekologia estetyczna?

Ginekologia estetyczna skupia się na leczeniu zmian zachodzących w obrębie pochwy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie i czerpanie satysfakcji ze stosunków seksualnych. Przyczyną tych zmian są najczęściej naturalne porody i zmiany hormonalne zachodzące w okresie menopauzy, ale także wrodzone defekty anatomiczne. Większość zabiegów ginekologii estetycznej wykorzystuje nowoczesne technologie o niskiej inwazyjności, np. laseroterapię, radiofrekwencję czy wypełnianie kwasem hialuronowym. Leczone problemy to najczęściej:

  • luźność pochwy,
  • suchość pochwy,
  • wysiłkowe nietrzymanie moczu,
  • przerost warg sromowych,
  • blizny po nacięciu krocza.

Na czym polega laserowe obkurczanie pochwy?

Laserowe obkurczanie pochwy to, jak zauważają specjaliści z Kliniki Miracki w Łodzi, najczęściej wybierany zabieg ginekologii estetycznej. Ma on wszechstronne działanie, ponieważ nie tylko niweluje luźność pochwy, ale też redukuje objawy wysiłkowego nietrzymania moczu i przywraca odpowiednie nawilżenie kobiecym narządom płciowym.

Zabieg wykonywany jest przez lekarza specjalizującego się w ginekologii estetycznej. Metoda jest minimalnie inwazyjna i nie wymaga zastosowania znieczulenia. Lekarz wprowadza do kanału pochwy głowicę lasera i rozpoczyna jej równomierne oraz delikatne frakcjonowanie. Laser stymuluje tkankę do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny. Ściany pochwy po zabiegu stają się bardziej napięte i elastyczne. Zmniejsza się obwód pochwy – staje się ona ciaśniejsza – co ma wpływ na komfort współżycia.

Odczuwalne efekty mogą pojawić się już po jednej sesji, jednak specjaliści zalecają zwykle serię kilku zabiegów wykonywanych w odpowiednich odstępach czasowych. Rezultaty utrzymują się przez wiele miesięcy, a nawet lat. Ustępują najczęściej po kolejnym porodzie.

Jak zabiegi ginekologii estetycznej pomagają w łagodzeniu objawów nietrzymania moczu?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to dolegliwość, która często współwystępuje z zespołem luźności pochwy. Na skutek rozciągnięcia narządów płciowych osłabieniu ulegają również mięśnie dna miednicy odpowiedzialne m.in. za trzymanie moczu. Objawy nasilają się pod wpływem kaszlu czy aktywności fizycznej. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to schorzenie wstydliwe i uciążliwe, utrudniające codzienne funkcjonowanie, dlatego tak ważne jest zastosowanie skutecznej terapii.

Pomocne w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu jest laserowe obkurczanie pochwy. Jak zabieg w obrębie narządu rodnego może pomóc w zniwelowaniu dolegliwości związanych z funkcjonowaniem dróg moczowych? Otóż cewka moczowa u kobiety zlokalizowana jest przed przednią ścianą pochwy, dlatego wzmocnienie tego obszaru wpływa korzystnie również na utrzymywanie moczu.  

Niestety nie zawsze możliwe jest całkowite cofnięcie objawów wysiłkowego nietrzymania moczu. Zabieg laserowy ma jednak wyraźny wpływ na poprawę komfortu codziennego funkcjonowania. Terapia wysiłkowego nietrzymania moczu bardzo często wymaga złożonego podejścia: regularnego ćwiczenia mięśni Kegla, zmiany stylu życia, a nawet farmakoterapii czy leczenia chirurgicznego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabiegów medycyny estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Łodzi.

 

Comments are closed.