Czaprak jest koniecznością dla konia. Wiele osób często kieruje się ich wyglądem, zapominając o samym zwierzęciu. To potrzeby konia powinny stać na pierwszym miejscu, jeżeli ktoś jest na etapie zakupu czapraka.

Dobry czaprak dla konia

Człowiek ma o tyle dobrze, że może wejść do sklepu i wybrać buty, które mu pasują. Nie można jednak wziąć konia do sklepu, aby sprawdzić, czy dany czaprak będzie dobry. Na szczęście, znając kilka podstawowych informacji, będzie można dokonać dobrego zakupu. Wśród takich informacji jest chociażby rozmiar. Dzieli się je na:

  • Pony – dedykowane są one dla kucyków pony, jakie służą małym dzieciom;
  • Cob – dedykowany dla koni o średniej wielkości;
  • Full – dedykowany dla koni dużych.

Nie potrzeba dużej wiedzy, aby ocenić do jakiej grupy można zaliczyć swoje zwierzę. Aczkolwiek, nie są to jedyne czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę.

Dobry profil 

Czaprak musi mieć dobry profil. Co to dokładnie oznacza? Wyróżnia się trzy rodzaje profilii dla czapraków:

  • ujeżdżeniowy (DL, DR), 
  • skokowy (SR),
  •  wszechstronny (VS).

Chociaż należałoby wspomnieć o tym, że jest ich nieco więcej. To są takie zasadnicze, najczęściej użytkowane podczas jazdy konnej. Decydując się na zakup takiego elementu, należy również rozważyć grubość takiego materiału. Tutaj obowiązuje prosta zasada. Na lato wybiera się nieco cieńsze okrycia, a w zimie te grubsze. Tak, aby nie przegrzać skóry konia w okresie letnim, jak również zapewnić mu odpowiednią ilość ciepła, kiedy na dworze pojawią się już ujemne temperatury.

Comments are closed.