Nietuzinkowe wnętrze można osiągnąć na wiele sposobów. Można kupić nietypowe meble, wystrzałowe dodatki, jednak ta metoda zwykle dość mocno drenuje portfel. Można też poświęcić trochę czasu i stworzyć coś nietuzinkowego na ścianach. A do takiego zadania idealnie nadają się szablony dekoracyjne, to tani sposób na genialny efekt.

Jakim odmienić wnętrze za pomocą zwykłego szablonu?

Szablony malarskie są jedną z najstarszych metod stosowanych w dekoracji wnętrz. Dawniej jednak większość osób tworzyła je samodzielnie, inspirując się naturą, geometrią lub powielając znalezione wzory. Dziś jest o wile łatwiej, bo szablony dekoracyjne można znaleźć praktycznie w każdym markecie budowlanym czy sklepie malarskim, nie wspominając o zasobach przeróżnych sklepów internetowych.

Szablony dekoracyjne można wykorzystać na wiele sposobów, dzięki nim można nanieść wybrane wzory nie tylko na powierzchnie ścian, ale również mebli czy przedmiotów codziennego użytku. To pozwala niewielkim kosztem odmienić ich charakter, a nawet dodać przysłowiowego pazura.

Jakie szablony wybrać?

Na rynku dostępna jest szeroka ilość różnego rodzaju szablonów i wzorników. Szablony malarskie mogą być wykonane z kartonu, grubego papieru, ale i plastiku. Te ostatnie posłużą najdłużej, trzeba jednak uważać by nie były zbyt sztywne, zwłaszcza jeśli malowane powierzchnie nie są idealnie gładkie..

Dostępne na rynku szablony można też podzielić na jednorazowe i wielorazowe. Te pierwsze można wykorzystać tylko raz, mają jednak tę zaletę, że całe pokryte są warstwą klejącą. Dzięki temu można je łatwo i wyjątkowo stabilnie przymocować. Sprawdzi się to zarówno na nierównych ścianach, jak i w przypadku nanoszenia dużych lub bardzo skomplikowanych wzorów. Kupując takie wzorniki, trzeba jednak pamiętać, że jeśli dany motyw ma być powielony kilkakrotnie koniecznie to trzeba się zaopatrzyć w odpowiednią liczbę takich samych szablonów.

Szablony wielorazowe zwykle wykonane są z plastiku i doskonale sprawdzają się przy nanoszeniu mniejszych kształtów lub w sytuacjach, gdy dany motyw ma być powielony dużą ilość razy.

Jak skutecznie zdobić za pomocą szablonów?

Przy użyciu szablonów można łatwo ozdabiać dowolnej wielkości powierzchnie, trzeba się jednak do tego odpowiednio przygotować. Ważne jest wybranie odpowiednich szablonów, które skutecznie da się przymocować do wybranej powierzchni. Na końcowy efekt wpływ ma też odpowiednie przygotowanie całego warsztatu malarskiego.

Kluczową kwestią jest zabezpieczenie powierzchni tak, by malować tylko w obrębie szablonu, nie brudząc przy tym powierzchni dookoła. Szablon musi być dobrze przymocowany, a jeśli zaistnieje taka potrzeba, dodatkowo zabezpieczony dookoła chociażby taśmą malarska. Ważny jest też odpowiedni wybór farby, powinna być na tyle gęsta, by podczas malowania nie tworzyły się zacieki.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.szabloneria.pl/k31,szablony-z-tworzywa.html.

Comments are closed.