Niemal każdy dom wznoszony według nowoczesnych standardów architektonicznych wyposażony jest w taras. Zewnętrzna przestrzeń połączona z salonem albo jadalnią jest przedłużeniem wnętrza. Elementem oddzielającym obie strefy jest okno. Duże przeszklenia powinny być starannie dobrane  w taki sposób, aby efektownie się prezentowały, wpuszczały do wnętrza maksimum światła słonecznego, zatrzymywały w domu ciepłe powietrze i umożliwiały swobodne poruszanie się między domem a ogrodem. Jakie okna i drzwi tarasowe spełnią wszystkie wymagania? Sprawdź!

Okna i drzwi tarasowe – podstawowe rodzaje

Okna i drzwi tarasowe podzielić można na kilka podstawowych typów różniących się przede wszystkim sposobem otwierania. Wyróżniamy drzwi rozwierno-uchylne, przesuwne, okna bezramowe, drzwi odstawno-przesuwne oraz drzwi harmonijkowe. Jaki wariant będzie dla Ciebie optymalny? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie jest możliwe. To, jaki model sprawdzi się w danym budynku, zależy od kilku czynników, przede wszystkim projektu architektonicznego, wolnego miejsca, osobistych preferencji. Najczęściej wybieranymi i najbardziej uniwersalnymi typami drzwi tarasowo-balkonowych są modele rozwierno-uchylne, które można łączyć  z oknami stałymi oraz tarasowe drzwi przesuwne z niskim progiem.

Doskonałe parametry dla ciepłego, bezpiecznego domu

Nieszczelne, nieprawidłowo zamontowane przeszklenia, szczególnie w dużym formacie, mogą być źródłem dużych strat ciepła. Aby zapobiec takiej sytuacji, wybierz modele o doskonałych parametrach. Szczególną uwagę zwróć na współczynnik Uw. Okna o niskim współczynniku (nieprzekraczającym 0,8 W/m²K) są skuteczną barierą dla zimnych podmuchów i ogrzanego wewnątrz domu powietrza i spełniają rygorystyczne wymogi budownictwa pasywnego.

 

 

Comments are closed.