Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup samochodu z drugiej ręki. Poszukiwań nie ograniczamy wyłącznie do terenu Polski – chętnie przeglądamy zagraniczne portale aukcyjne, starając się znaleźć samochód odpowiadający naszym oczekiwaniom. Warto pamiętać, że pojazdy sprowadzane zza granicy obowiązuje akcyza na samochód. Ile ona wynosi?

Czym jest akcyza na samochód?

Samochody używane, sprowadzane zza granicy, stanowią olbrzymią ilość pojazdów rokrocznie pojawiających się na polskich drogach. Wg statystyk najczęściej odwiedzanymi krajami w celu kupna samochodu są Niemcy, Francja oraz Belgia. Niewątpliwą zaleta kupna samochodu zza granicy jest jego cena w stosunku do jakości otrzymanego produktu. Nasi zachodni sąsiedzi dbają o pojazdy, a dodatkowo pilnują ich regularnych przeglądów i wizyt u mechaników. Decydując się na kupno samochodu zza granicy, koniecznie pamiętajmy, że obowiązuje je akcyza na samochód. Akcyza jest podatkiem, którego celem jest obniżenie konsumpcji danych wyrobów – dawniej faktycznie starano się właśnie akcyzą wyrównać znacznie niższe ceny zachodnich papierosów czy alkoholi. Akcyza na samochód dotyczy pojazdów osobowych, sprowadzanych zza granicy, nigdy wcześniej nie rejestrowanych w Polsce. Nie ma znaczenia, czy są to samochody nowe czy używane.

Czy akcyza na samochód jest konieczna?

Zdecydowanie tak – akcyza na samochód jest konieczna do dopełnienia wszelkich formalności związanych ze sprowadzeniem samochodu i zarejestrowaniem go w Polsce. Co ciekawe, jeśli kupujemy zagraniczny samochód w komisie, to na właścicielu komisu ciąży obowiązek zapłacenia akcyzy. Istotne jest jednak, aby ten dokument nam wydał, gdy będziemy samochód rejestrować. Obecnie obowiązujące stawki to 3,1 procent dla samochodów o pojemności silnika mniejszej niż 2 litry lub 18,6 procent dla samochodów o pojemności silnika większej niż 2 litry.

Comments are closed.