Kupno nowego samochodu to bez wątpienia powód do radości. Zanim jednak wyjedziemy na drogi, konieczne jest zarejestrowanie samochodu oraz jego ubezpieczenie. Ile kosztuje rejestracja samochodu w Polsce? Czy proces ten jest trudny?
Ile kosztuje rejestracja samochodu – podstawowe koszty
Pierwszym krokiem, który wykonuje nowy posiadacz samochodu to sprawdzenie, czy samochód ma ważne ubezpieczenie. Dotyczy to samochodów kupowanych z drugiej ręki. Jeśli ubezpieczenie jest ważne, bez obaw możemy poruszać się pojazdem po polskich drogach. Jeśli nie – konieczne będzie zakupienie ubezpieczenia krótkoterminowego, które jest ważne przez 30 dni. Ten czas wystarczy na wszelkie sprawy urzędowe. Jednym z obowiązków po zakupie samochodu jest opłacenie podatku PCC czyli podatku od kupna samochodu. Dokument opłacenia podatku musi być złożony z innymi formularzami w urzędzie komunikacji. Idąc do wydziału komunikacji, musisz wiedzieć, że to, ile kosztuje rejestracja samochodu, zależy głównie od tego, czy samochód został zakupiony w Polsce czy poza jej granicami. Pierwszy etap rejestracji to rejestracja tymczasowa – posiadacz dostaje tymczasowe tablice rejestracyjne, które pozwalają na poruszanie się po drogach. Ile kosztuje rejestracja samochodu? Szacuje się, że jest to koszt ok. 161 zł. Na kwotę tę składa się koszt tablic, druk dowodu rejestracyjnego, naklejek, opłata urzędowa.
Ile kosztu rejestracja samochodu kupionego poza granicami kraju?
W przypadku samochodu kupionego za granicą, np. we Włoszech, warto wiedzieć, że rejestracja może być droższa. Ile kosztuje rejestracja samochodu zza granicy? Przede wszystkim podstawowe koszty, które poniesiemy w urzędzie komunikacji, muszą być podwyższone o konieczność stworzenia tłumaczenia przysięgłego umowy kupna-sprzedaży. Dodatkowy konieczne jest również zapłacenie cła w Urzędzie Celnym. Wysokość podatku za sprowadzony samochód zależna będzie od pojemności silnika.
Comments are closed.