Upadek z siodła czy też nieprzyjemne zdarzenie podczas treningu może sprawić, że na długi czas zrezygnujemy z kontaktów z końmi. Wiele osób po takich historiach wprost mówi, że boi się podejść do konia, boi się reakcji zwierzęcia. Jak pokonać strach przed końmi po bolesnym upadku? Jak przełamać się i rozpocząć treningi na padoku?

Jak pokonać strach przed końmi – poradnik dla początkujących

Jeździectwo to wyjątkowy sport, który mogą uprawiać osoby w każdym wieku. Coraz większa dostępność do szkółek jeździeckich oraz stajni sprawia, że przygodę z jeździectwem można rozpocząć chociażby dzisiaj. Często okazuje się, że chęć rozpoczęcia treningów rozbija się o strach przed zwierzęciem – i nie powinno to dziwić. Konie to duże zwierzęta, których zachowanie może być na początku niezrozumiałe. Nieoczekiwane machnięcie głową, parskanie, tupanie – wszystko to może początkowo budzić strach. Jak pokonać strach przed końmi w przypadku osób rozpoczynających przygodę z jeździectwem? Ważna jest konsekwencja. Początkowo umówmy się w stajni na zapoznanie ze zwierzętami – w obecności instruktora możemy do nich podejść, przywitać się. Dobrym sposobem na oswojenie się z koniem jest… mówienie do niego. W ten sposób stopniowo uda się przełamać lęk przed koniem.

Jak pokonać strach przed końmi po upadku?

Nawet doświadczeni jeźdźcy spadają z konia – upadki takie zazwyczaj nie są groźne, jednak może okazać się, że po takim wydarzeniu pozostaje w nas trauma i boimy się z powrotem usiąść w siodle. Jak pokonać strach przed końmi w takiej sytuacji? Pomogą proste czynności, jak np. czyszczenie i pielęgnacja konia w towarzystwie innego jeźdźca, stopniowe oswajanie strachu i zaprzyjaźnianie się z koniem „na nowo”. Dosiadając konia możemy również rozpocząć treningi na bezpiecznym terenie, jakim jest padok.

 

Comments are closed.